ESG co oznacza ten skrót?
Dzisiaj coraz większą uwagę przykładamy do roli przedsiębiorstw w społeczeństwie i ich wpływu na środowisko. Skrót ESG zaczął pojawiać się w przestrzeni publicznej w kontekście wpływu biznesu na nasz rozwój i skutki tego rozwoju w przyszłości.
Ale co dokładnie oznacza ESG? Niżej szczegółowe wyjaśnienie co to jest ESG.
ESG – co oznacza ten skrót?
ESG to skrót od angielskich słów:
- Environmental- środowisko
- Social- społeczeństwo
- Governance- ład korporacyjny
Te trzy czynniki mają służyć do mierzenia tego, w jaki sposób rozwijają się przedsiębiorstwa. Oczywiście chodzi o sprawdzenie rozwoju poza finansowego.
Koncepcja ESG staje się coraz bardziej istotna. Wiele przedsiębiorstw (a także konsumentów) zaczyna zwracać uwagę, w jaki sposób do zrównoważonego rozwoju podchodzą kontrahenci.
ESG- Perspektywa prawna
W świecie prawnym ESG zaczyna odgrywać kluczową rolę poprzez wprowadzanie regulacji i wytycznych, które kształtują nowy krajobraz odpowiedzialności przedsiębiorstw. Coraz częściej, zarówno krajowe jak i międzynarodowe prawodawstwo, zaostrza wymagania dotyczące raportowania i przejrzystości działań związanych z ESG. Oczywiście wiążę się to także z ryzykiem, firmy bowiem muszą na bieżąco monitorować zmiany w prawie pojawiające się w tym obszarze.
ESG- Ryzyko prawne i odpowiedzialność
Przedsiębiorstwa niewłączające zasad ESG do swojej strategii mogą się spotkać z różnorodnymi ryzykami prawnymi. Obejmują one potencjalne naruszenia przepisów ochrony środowiska, naruszenie praw pracowników, czy błędy w zarządzaniu, które mogą prowadzić do postępowań sądowych, kar i utraty reputacji.
ESG- Rola ładu korporacyjnego
Istotnym aspektem ESG jest ład korporacyjny – odpowiedzialne zarządzanie firmą. Przestrzeganie prawnych aspektów ładu korporacyjnego zapewnia zgodność z dynamicznie zmieniającymi się wymogami prawnymi w zakresie ESG, co pomaga w budowaniu zaufania wśród inwestorów oraz przeciwdziałaniu prawnym nadużyciom.
W dobie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zarówno inwestorzy jak i prawnicy muszą na nowo przemyśleć swoje podejście do działalności gospodarczej.
ESG nie jest jedynie trendem – to fundamentalna zmiana w ocenie, gdzie wartość firmy nie jest już wyłącznie sumą jej bilansu, a także jej działaniami w obrębie środowiska, wpływie społecznym oraz jakością ładu korporacyjnego.
Jeśli szukasz kancelarii zajmującej się zrównoważonym rozwojem, zapoznaj się z naszą zakładką ESG. Znajdziesz tam dokładny opis tego co możemy zrobić dla Twojej firmy w tym obszarze.